Cukier sam w sobie nie jest zły, naturalnie występuje w wielu produktach: warzywach, a szczególnie owocach. Problem pojawia się w momencie nadmiernego dosładzania – dodawania cukru do większości posiłków.

Biały cukier poza smakowymi walorami nie przynosi żadnych korzyści. Może zrobić więcej złego niż dobrego. Zwiększa ryzyko chorób serca, powoduje wzrost cukru we krwi. Spożywanie cukrów prostych przyspiesza proces starzenia skóry, głównie przez utratę jej jędrności. Biały cukier jest zbędny i zupełnie niepotrzebny. Tylko jak poradzić sobie i żyć całkowicie bez słodyczy? To trudne, szczególnie kiedy zbliżają się „te dni”, albo masz gorszy dzień.

Czym najlepiej zastąpić cukier?

Istnieje kilka zamienników, które poza walorami smakowymi, dają realne korzyści zdrowotne: przeciwutleniacze, składniki mineralne, czy błonnik.

#1 DAKTYLE

Pyszne, zdrowe i pełne błonnika. Mają właściwości zwalczające stany zapalne i realnie poprawiają nastrój bez szkody na twoim organizmie. Jeśli chcesz użyć daktyli jako zamiennik cukru w przygotowaniu potraw, najlepiej wykorzystać te suszone. Następnie zamoczyć je na co najmniej godzinę w ciepłej wodzie, na koniec dobrze zblendować i dodać do pozostałych składników.

#2 MIÓD

Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Zawiera przeciwutleniacze, które korzystnie działają na serce. Miód łagodzi ból gardła. Niestety jego cenne właściwości niszczone są przez ciepłą wodę, dlatego raczej nie dodawaj miodu do wypieków. Idealnie sprawdzi się natomiast wypity rano napój na bazie miodu, soku z cytryny i sporej ilości imbiru, zalany wodą w temperaturze pokojowej – to istna bomba witaminowa.

Dowiedz się więcej: Wypróbuj przepis na pyszną, zdrową tartę.

#3 SYROP KLONOWY

Nazywany kanadyjskim złotem, zawiera szereg witamin i składników mineralnych, a szczególnie manganu, magnezu, cynku, czy witamin z grupy B. Zawiera przeciwutleniacze, które skutecznie zwalczają wolne rodniki. Syrop klonowy działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, a także hamuje działanie enzymów odpowiedzialnych za wywołanie cukrzycy typu II. Syrop klonowy jest również zbawienny dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego.

#4 KSYLITOL

Czyli inaczej mówiąc cukier z brzozy. To co najważniejsze to zmniejsza łaknienie na słodycze, działa antybakteryjnie, opóźnia proces starzenia przez redukcję wydzielania insuliny, zwiększa przyswajanie wapnia. Ksylitol ma właściwości bakteriobójcze. Co więcej, ksylitom ma dwa razy mniej kalorii niż zwykły cukier.

Czy stosowanie zamienników cukru pozwoli zgubić zbędne kilogramy?

Niestety, to tak nie działa. Zamienniki cukru, owszem są dużo zdrowsze, ale nie są całkowicie pozbawione kalorii. Nie ma prostszego sposobu na zgubienie zbędnych kilogramów, jak ograniczenie spożywanych produktów, spożywanie zdrowych posiłków i przede wszystkim włączenie aktywności fizycznej.